Koalicja stępu to inaczej wrodzone nierozdzielenie kości stępu. Może mieć postać połączenia kostnego – koalicja kostna stępu. Może też mieć postać połączenia włóknistego – koalicja niepełna, poronna. Koalicja jest wrodzoną odmiennością anatomiczną – występuje u kilku procent populacji.
Koalicja stępu - Przyczyny
Koalicja jest zmianą wrodzoną. Powstaje w wyniku zaburzenia wytwarzania się stawów tyłostopia. W tej sytuacji dochodzi do niepełnego rozdzielenia kości i niepełnego wytworzenia łączącego je stawu.
Koalicja stępu - Rodzaje
Najczęściej występuje koalicja piętowo-łódkowata, czyli połączenie między kością piętową a łódkowatą. Następna wg częstości występowania jest koalicja skokowo-piętowa, czyli połączenie między kością skokową piętową. W moim doświadczeniu, natomiast, koalicja skokowo-piętowa jest najczęściej źródłem dolegliwości. Są jeszcze inne koalicje, ale one są rzadkie.
Koalicja stępu - Objawy
Podstawowym objawem koalicji jest ograniczenie ruchu pronacji-supinacji, czyli pacjent nie jest w stanie obrócić podeszw stopy do siebie i od siebie. Co ciekawe – pacjenci z koalicją potrafią całe życie nie zauważyć tego ograniczenia.
Dolegliwości bólowe pojawiają się niekiedy spontanicznie, około 14-16 roku życia, ale koalicja może nie dawać także żadnych objawów. W wieku dorosłym ból z koalicji może ujawnić się po urazie lub przeciążeniu – te przypadki są mylące i pacjenci często długo nie otrzymują właściwej diagnozy.
Koalicja stępu - Rozpoznanie
Objawy wskazujące na koalicję doświadczony chirurg stopy zauważy w badaniu klinicznym.
Koalicję stepu można zazwyczaj rozpoznać na postawie RTG, ale potrzebne jest doświadczenie i znajomość cech specyficznych koalicji. Potwierdzenia rozpoznania dokonuje się na podstawie TK lub MRI.
Koalicja stępu - Leczenie
W części przypadków, zwłaszcza w młodszym wieku, skuteczne jest leczenie nieoperacyjne. W przypadku utrzymujących się dolegliwości bólowych stosuje się leczenie operacyjne – szczegółowy plan leczenia zależy od typu koalicji, musi być dostosowany do pacjenta i powinien być ustalony z ortopedą mającym doświadczenie w chirurgii stopy.
Operacja koalicji stępu
Najczęściej w leczeniu stosuje się najczęściej resekcję koalicji z zachowaniem ruchomości stawów lub usztywnienie stawów – optymalną decyzję podejmie ortopeda doświadczony w leczeniu stopy. Niekiedy zniesienie dolegliwości z koalicji da się uzyskać korygując zaburzenia kształtu stopy – na przykład płaskostopie.
Inne nazwy tego problemu:
Koalicja kości stępu, koalicja stepu, koalicja stępu, koalicja skokowo-piętowa, włóknista koalicja, koalicja piętowo-łódkowa, koalicja piętowo-łódkowata, koalicja stopy, kościozrost stępu, kość stępu ból, koalicja skokowo piętowa stopy.