To choroba polegająca na ogniskowym (na ograniczonej powierzchni) uszkodzeniu chrząstki bloczka kości skokowej i leżącej pod nią kości. Problem ten występuje pod wieloma innymi nazwami: osteochondritis dissecans, osteochondrosis dissecans, OCD, ubytek chrzęstno-kostny, martwica oddzielająca chrzęstno-kostna.

Martwica chrzęstno-kostna bloczka kości skokowej - Przyczyny

Jest kila przyczyn postawania uszkodzeń chrzęstno-kostnych. W przypadku zmian leżących po stronie przyśrodkowej bloczka najczęściej przyczyną jest miejscowe niedokrwienie tkanki kostnej i zmiana rozwija się powoli. Często objawy pojawiają się dopiero po skręceniu, choć uszkodzenie chrząstki jest obecne już wcześniej.

Z kolei uszkodzenia części bocznej w większości wynikają bezpośrednio z urazów.

Martwica chrzęstno-kostna bloczka kości skokowej - Rodzaje

Martwica chrzęstno-kostna bloczka kości skokowej znana jest także jako: OCD bloczka kości skokowej, OCL kości skokowej, złamanie chrzęstno-kostne kości skokowej, ubytek chrzęstno-kostny, osteochondrosis dissecans, osteochondritis dissecans, martwica oddzielająca chrzęstno-kostna, martwica stawu skokowego, martwica bloczka kości skokowej.

Martwica kości skokowej - Rodzaje

Funkcjonuje także pod nazwą martwica bloczka kości skokowej, martwica stawu skokowego.

Ta nazwa może oznaczać jedną z kliku chorób. Zobacz także post na Instagramie →

Rada dla szukających informacji w Google – martwica kości skokowej to określenie obejmujące wiele chorób. Informacje znalezione w Internecie nie muszą dotyczyć twojego problemu. Spójrz poniżej:

Uszkodzenie chrzęstno-kostne - OCD

Najczęstsze uszkodzenie chrząstki kości skokowej. Zazwyczaj dotyczy przyśrodkowej (wewnętrznej) części bloczka kości skokowej. Powstaje trochę jak dziury w jezdni – najpierw psuje się podbitka (kość podchrzęstna), a z czasem pęka i zapada się asfalt (chrząstka). Może też być odwrotnie: pęka chrząstka (asfalt) a następnie uszkadza się kość. W obu przypadkach mamy ostatecznie uszkodzenie i tkanki chrzęstnej i kostnej – uszkodzenie chrzęstno-kostne.

W badaniach obrazowych widzimy uszkodzenie dotyczące i kości i chrząstki – stąd nazwa. To jest problem powstający powoli, nieurazowy, ale objawy pojawiają się dopiero po skręceniu.

Złamanie chrzęstno-kostne

Rzadsze. Złamanie zdarzające się przy skręceniu. To nie jest martwica! Występuje częściej po boku kości skokowej. Jeśli ulegnie obróceniu to ma piękną nazwę – LIFT – lateral inverted talar fracture.

Martwica bloczka kości skokowej - AVN

Klasyczna martwica kości - AVN (avascular necrosis). Najczęściej pourazowa, pojawia się po złamaniu kości skokowej. W złamaniach dochodzi do przerwania naczyń prowadzących krew do fragmentów kości skokowej. W niektórych typach złamań do 100% występowania. Problem bardzo trudny – trzeba leczyć z ortopedą specjalizującym się w stopie.

Może być też bez urazu. Bez uchwytnej przyczyny dochodzi do zaburzenia dopływu krwi do całej kości skokowej. Z czasem pojawiają się dolegliwości, a w rezonansie magnetycznym widzimy zmiany obejmujące prawie całą kość skokową.

Martwica chrzęstno-kostna bloczka kości skokowej - Objawy

Uszkodzenia bloczka kości skokowej objawiają się bólem stawu, często głębokim bólem w stawie. Ból nasila się po wysiłku, może występować w spoczynku.

Martwica chrzęstno-kostna bloczka kości skokowej - Diagnostyka

Zmiany często są widoczne już na zdjęciach rentgenowskich, natomiast na pełną ocenę pozwala badanie rezonansu magnetycznego i tomografia komputerowa.

Martwica chrzęstno-kostna bloczka kości skokowej - Leczenie

W leczeniu zmian wykrytych przypadkowo stosuje się zazwyczaj leczenie nieoperacyjne.

W przypadku większości zmian, które dają dolegliwości bólowe, konieczne jest leczenie operacyjne. W leczeniu operacyjnym stosuje się leczenie zabiegi artroskopowe i rekonstrukcje na otwarto – spójrz niżej.

Jak leczę OCD kości skokowej?

Uszkodzenia chrzęstno-kostne przypominają trochę dziury w jezdni więc leczenie OCD kości skokowej przypomina trochę naprawianie dziur w jezdni. Celem jest odtworzenie powierzchni kości skokowej tworzącej staw.

Metod leczenia ubytków chrzęstno-kostnych jest wiele. Prawie zawsze stosuje się membrany odtwarzające powierzchnię kości skokowej. W ostatnich latach coraz więcej prac naukowych pokazuje, że stosowanie membran poprawia wyniki leczenia. Głębsze ubytki kostne – czyli większość przypadków – wymagają wypełnienia przeszczepem kości.

Trudnością w leczeniu jest dostęp operacyjny. Uszkodzenia kości skokowej są ukryte wewnątrz stawu. W zależności od lokalizacji ubytku stosuje się dostęp artroskopowy, dostęp z niewielkiego cięcia lub dostęp z osteotomią (chirurgicznym złamaniem) kostki przyśrodkowej. Jeśli tylko można, a w większości przypadków można, unikam wykonywania osteotomii kostki przyśrodkowej. Pozwala to na szybszy powrót do sprawności.

Martwica chrzęstno-kostna bloczka kości skokowej - Powikłania

Nieleczone uszkodzenia chrzęstno-kostne powodują dolegliwości bólowe wpływające na możliwość funkcjonowania. Po latach mogą prowadzić do rozwoju zmian zwyrodnieniowych stawu skokowego.

Martwica chrzęstno-kostna bloczka kości skokowej - Profilaktyka

Uszkodzenia chrzęstno-kostne są często skutkiem niestabilności i nawracających skręceń stawu skokowego. Odpowiednie leczenie skręceń i niestabilności stawu zapobiega uszkodzeniom chrząstki.

FAQ: Martwica chrzęstno-kostna bloczka kości skokowej

Czy mogę uprawiać sport mając martwicę chrzęstno-kostną bloczka kości skokowej?

Jeśli ubytek chrzęstno-kostny powoduje objawy to uprawianie sportu będzie powodowało nasilanie dolegliwości bólowych.

Czy stosowanie doustnych leków na chrząstkę ma sens w martwicy chrzęstno-kostnej bloczka kości skokowej?

Niestety nie. Taki ubytek ma skomplikowany kształt, dotyczy zarówno chrząstki jaki i kości. Leki doustne nie będą miały dobrego efektu.

Czy martwica kości to rak?

Nie, martwica kości to inny problem. Wynika z niedokrwienia kości.

Inne nazwy tego problemu:
osteochondritis dissecans, osteochhondrosis dissecans, OCD, OCL, ubytek chrzęstno-kostny, martwica oddzielająca chrzęstno-kostna, martwica chrzęstno-kostna, martwica bloczka kości skokowej, złamanie chrzęstno-kostne, złamania chrzęstno-kostne, OCD bloczka kości skokowej, martwica stawu skokowego, osteochondral lesion, Jałowa martwica kości skokowej, AVN kości skokowej.