Ostroga piętowa to bardzo często występująca przyczyna dolegliwości podeszwowej części pięty. Dolegliwości są najsilniejsze rano i przy pierwszych krokach po zatrzymaniu się w ciągu dnia.

Ostroga piętowa - Przyczyny

Podstawową przyczyną pojawiania się dolegliwości z ostrogi piętowej jest przeciążenie będące w wynikiem nadmiernego kilometrażu, nadwagi, źle dobranych butów lub typu stopy o niskim lub nadmiernie wysokim łuku.

Ostroga piętowa - Objawy

Pojawia się ból na przyśrodkowo-podeszwowej części pięty. Ból zazwyczaj jest najsilniejszy przy pierwszych krokach rano.

Ostroga piętowa - Diagnostyka

Określenie ostroga piętowa pochodzi od widocznego na zdjęciu rentgenowskim zwapnienia o ostrym kształcie. Współcześnie zastosowanie ultrasonografii jest znacznie lepszym sposobem oceny ostrogi niż rentgen. W przypadkach wątpliwych wykonuje się badanie rezonansem magnetycznym.

Ostroga piętowa - Leczenie

Leczenie ostrogi piętowej może być frustrujące, ponieważ trwa długo i nie ma jednej stuprocentowo skutecznej metody. Stosuje się między innymi wkładki, leczenie rehabilitacyjne, różne zabiegi fizykoterapeutyczne, wstrzyknięcia.

Ostroga piętowa - Powikłania

Entezopatia rozcięgna podeszwowego nie prowadzi do poważnych następstw. Problemem jest często przedłużający się czas leczenia.

FAQ: Ostroga piętowa

Na zdjęciu rentgenowskim opisano u mnie ostrogę piętową, co mam zrobić?

Jeśli nie ma objawów, nic nie trzeba robić. Zwapnienie w obrazie rentgenowskim nie jest przyczyną dolegliwości, a jedynie wyrazem dawno zakończonego procesu gojenia.

Leczę się z powodu ostrogi już rok. Dlaczego to tyle trwa?

Przeciągające się leczenie nie jest w przypadku ostrogi piętowej niczym niezwykłym. Często trzeba zastosować kilka metod dla uzyskania efektu. Ważna jest także prawidłowa diagnostyka – kilka rzadziej występujących patologii początkowo może dawać takie same objawy jak ostroga – w takiej sytuacji leczenie ukierunkowane na ostrogi nie przynosi rezultatu.