Paluch sztywniejący (halux rigidus) to określenie zmian zwyrodnieniowych stawu u podstawy palucha. Zwyrodnienie objawia się ograniczeniem ruchomości (stąd: sztywniejący) oraz dolegliwościami bólowymi.

Paluch sztywniejący - Przyczyny

Zwyrodnienie może rozwijać się z różnych przyczyn: na skutek przeciążeń, w wyniku nieprawidłowej pracy stawu, po urazach, u pacjentów z dną moczanową.

Paluch sztywniejący - Rodzaje

Paluch sztywniejący określa się także jako: paluch sztywny, paluch sztywniejący, paluch sztywny wkładki, paluch sztywny rehabilitacja, ból palucha, zwyrodnienie palucha, haluks rigidus, hallux rigidus, halux rigidus, hallux limitus, halux limitus. Klienci często wpisują także: co to jest hallux rigidus, czy można wyleczyć paluch sztywny, operacje palucha sztywnego, domowe sposoby na paluch sztywny,

Paluch sztywniejący - Objawy

Podstawowym objawem palucha sztywniejącego jest stopniowa utrata zakresu ruchomości stawu śródstopno-palcowego (u podstawy palucha), pojawiają się dolegliwości bólowe. Na grzbiecie stawu tworzą się wyrośla kostne, które mogą konfliktować z obuwiem.

Paluch sztywniejący - Diagnostyka

Podstawą rozpoznania jest badanie kliniczne połączone ze zdjęciami rentgenowskimi.

Paluch sztywniejący - Leczenie

Sposób leczenia jest uzależniony od zaawansowania zmian zwyrodnieniowych. We wczesnej fazie stosuje się leczenie rehabilitacyjne i wkładki, w kolejnych etapach zwyrodnienia stosuje się różne rodzaje operacji: korekcje stawu, wymianę stawu na sztuczny lub też operacyjne unieruchomienie stawu.

Paluch sztywniejący - Powikłania

Jak większość chorób zwyrodnieniowych paluch sztywniejący ma charakter powoli postępujący. Wcześnie wdrożona rehabilitacja i leczenie zachowawcze może spowolnić ten proces.

Paluch sztywniejący - Profilaktyka

W profilaktyce rozwoju palucha sztywniejącego ważna jest odpowiednia elastyczność ścięgna Achillesa i stopy, stosuje się ćwiczenia zapewniające prawidłowy wzorzec obciążania stopy.

FAQ: Paluch sztywniejący

Czy mogę uprawiać sport, mając paluch sztywniejący?

Tak, można uprawiać prawie każdy sport. Przy niektórych dyscyplinach, np. wspinaczce, ograniczenie ruchomości palucha może stanowić utrudnienie.

Czy muszę nosić specjalne obuwie (wkładki) przy paluchu sztywniejącym?

Elementem leczenia nieoperacyjnego jest stosowanie dedykowanego obuwia oraz specjalnych wkładek do butów.