Paluch sztywniejący (halux rigidus) to określenie zmian zwyrodnieniowych stawu u podstawy palucha. Zwyrodnienie objawia się ograniczeniem ruchomości (stąd: sztywniejący) oraz dolegliwościami bólowymi.

Paluch sztywniejący - Przyczyny

Zwyrodnienie może rozwijać się z różnych przyczyn: na skutek przeciążeń, w wyniku nieprawidłowej pracy stawu, po urazach, u pacjentów z dną moczanową.

Paluch sztywniejący - Objawy

Podstawowym objawem palucha sztywniejącego jest stopniowa utrata zakresu ruchomości stawu śródstopno-palcowego (u podstawy palucha), pojawiają się dolegliwości bólowe. Na grzbiecie stawu tworzą się wyrośla kostne, które mogą konfliktować z obuwiem.

Paluch sztywniejący - Diagnostyka

Podstawą rozpoznania jest badanie kliniczne połączone ze zdjęciami rentgenowskimi.

Paluch sztywniejący - Leczenie

Sposób leczenia jest uzależniony od zaawansowania zmian zwyrodnieniowych. We wczesnej fazie stosuje się leczenie rehabilitacyjne i wkładki, w kolejnych etapach zwyrodnienia stosuje się różne rodzaje operacji: korekcje stawu, wymianę stawu na sztuczny lub też operacyjne unieruchomienie stawu.

Paluch sztywniejący - Powikłania

Jak większość chorób zwyrodnieniowych paluch sztywniejący ma charakter powoli postępujący. Wcześnie wdrożona rehabilitacja i leczenie zachowawcze może spowolnić ten proces.

Paluch sztywniejący - Profilaktyka

W profilaktyce rozwoju palucha sztywniejącego ważna jest odpowiednia elastyczność ścięgna Achillesa i stopy, stosuje się ćwiczenia zapewniające prawidłowy wzorzec obciążania stopy.

FAQ: Paluch sztywniejący

Czy mogę uprawiać sport, mając paluch sztywniejący?

  • Tak, można uprawiać prawie każdy sport. Przy niektórych dyscyplinach, np. wspinaczce, ograniczenie ruchomości palucha może stanowić utrudnienie.

Czy muszę nosić specjalne obuwie (wkładki) przy paluchu sztywniejącym?

  • Elementem leczenia nieoperacyjnego jest stosowanie dedykowanego obuwia oraz specjalnych wkładek do butów.