Złamania kostki - Problemy

Złamania kostek często wiążą się z powolnym powrotem do zdrowia.

Konieczne dla uzyskania optymalnego wyniku leczenia jest:

  • Anatomiczne nastawienie powierzchni stawowych kości
  • Leczenie uszkodzeń więzadłowych współistniejących ze złamaniem
  • Wykrycie i zlikwidowanie uszkodzeń dodatkowych – na przykład fragmentów kostnych
  • Wdrożenie tak wczesnej fizjoterapii jak to możliwe przy uwzględnieniu zaistniałych uszkodzeń

Po czym poznać że kość się źle zrasta?

Po czym poznać, że kostka się źle zrasta? Objawem jaki może zauważyć pacjent jest nadmierny ból i problemy z odzyskaniem zakresu ruchu. Ponieważ pacjent zazwyczaj nie jest w stanie ocenić czy odczuwane problemy są „nadmierne” czy też są „adekwatne” bardzo ważne jest wyczucie i doświadczenie zespołu leczącego: ortopedy i fizjoterapeuty. W razie wątpliwości konieczna jest konsultacja lekarska, optymalnie ortopedy specjalizującego się w takich problemach – w szeregu przypadków działania naprawcze będą skuteczne o ile zostaną podjęte w porę.

Jak uruchomić staw skokowy po złamaniu?

Zadanie uruchomienia stawu skokowego to przede wszystkim praca fizjoterapeutyczna. Ale… źródła problemów z odzyskaniem zakresu ruchu mogą być także anatomiczne: niepełne nastawienie złamania, konflikt zespoleń metalowych, ciała wolne w stawie itp. Dlatego w każdym przypadku słabego postępu fizjoterapii, nieadekwatnych dolegliwości bólowych, problemów z odzyskaniem zakresu ruchu konieczne jest sprawdzenie, czy problem nie ma przyczyny ortopedycznej.

Sztywny staw skokowy po złamaniu

Ograniczenie ruchomości stawu skokowego po złamaniu jest częstym problemem. Przyczyn tego problemu może być wiele, między innymi:

  • Zbyt późno rozpoczęta fizjoterapia, przedłużone unieruchomienie gipsowe
  • Niepełne nastawienie złamania skutkujące zaburzeniem ślizgu w stawie
  • Obecność ciał wolnych śródstawowych

Rozwiązanie problemu sztywności po złamaniu zależy od przyczyny. Nie ma jednego przepisu na rozwiązanie – konieczna jest ścisła współpraca lekarza i fizjoterapeuty.

Niepełne nastawienie po złamaniu kostki

Jednym z problemów, jakie występują u pacjentów po złamaniu kostki jest niepełne nastawienie złamania. W takiej sytuacji mogą pojawiać się dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości. Taka sytuacja zagraża także szybkim uszkodzeniem chrząstki – czyli rozwojem zwyrodnienia stawu. Poniżej ilustracja z leczenia pacjenta z takim problemem.

Zobacz więcej na Instagramie →

Ciało wolne stawu skokowego po złamaniu

Niekiedy źródłem przewlekających się dolegliwości bólowych i ograniczenia ruchomości są ciała wolne śródstawowe. Poniżej ilustracje z leczenia takiego przypadku.
Zobacz więcej na Instagramie →