Skręcenie stawu skokowego następuje w większości wypadków w wyniku urazu supinacyjnego (podwinięcia stopy). Dochodzi do uszkodzenia więzadeł stabilizujących stopę do kostki bocznej.

Skręcenie stawu skokowego - Przyczyny

Zdrowy staw skokowy jest stabilizowany przez elementy bierne – więzadła i elementy czynne – mięśnie. Przy skręceniu dochodzi o uszkodzenia więzadeł – jest to skutkiem nadmiernego przemieszczenia się kości stawu skokowego względem siebie.

Skręcenie stawu skokowego - Objawy

Po skręceniu szybko pojawia się ból i obrzęk wokół kostki bocznej. Nawet jeśli początkowo staw funkcjonował dobrze, to po kilku godzinach objawy mogą uniemożliwiać obciążanie kończyny.

Skręcenie stawu skokowego - Diagnostyka

Konieczne jest badanie kliniczne wykonane przez lekarza. W przypadkach podejrzanych o złamanie wykonuje się badanie radiologiczne. Stan więzadeł można ocenić w badaniu ultrasonogranicznym lub w rezonansie magnetycznym.

Skręcenie stawu skokowego - Leczenie

Podstawą leczenia jest leczenie nieoperacyjne – zastosowanie odpowiedniego unieruchomienia i rehabilitacji nacelowanej na zapobieganie kolejnym skręceniom. W niektórych przypadkach – np. sport zawodowy – preferowane jest leczenie operacyjne.

Skręcenie stawu skokowego - Powikłania

Podstawowym problemem wynikającym ze skręceń stawu skokowego jest rozwój przewlekłej niestabilności – skłonności do skręceń. Niekiedy

Skręcenie stawu skokowego - Profilaktyka

Konieczne jest staranne leczenie skręceń stawu skokowego, większość niestabilności rozwija się na bazie niedoleczonych skręceń.

FAQ: Skręcenie stawu skokowego

Kiedy można uprawiać sport po skręceniu stawu skokowego?

  • Skręcenie stawu skokowego jest uznawane za błahy uraz, ale wyłączenie ze sportu może trwać nawet 3-6 miesięcy