Ostroga piętowa górna to potoczna nazwa zapalenia przyczepu ścięgna Achillesa do kości piętowej. Nazwa pochodzi od często stwierdzanych w zdjęciach rentgenowskich zwapnień - ostróg.

Ostroga piętowa górna - Przyczyny

Entezopatia przyczepu Achillesa jest chorobą przeciążeniową. Źródłem przeciążenia może być min.: duży kilometraż biegowy lub znaczne dystanse chodzenia, chodzenie po plaży, znaczne przykurcze mięśni łydek.

Ostroga piętowa górna - Objawy

Pojawia się ból, często zgrubienie na tylnej powierzchni pięty. Dolegliwości często są większe rano i przy pierwszych krokach po odpoczynku.

Ostroga piętowa górna - Diagnostyka

Ostrogę piętową rozpoznaje się najczęściej w zdjęciu rentgenowskim. Dokładnej oceny przyczepu ścięgna można dokonać w badaniu ultrasonograficznym lub rezonansie magnetycznym.

Ostroga piętowa górna - Leczenie

Objawy ostrogi piętowej ustępują powoli. Stosuje się między innymi leczenie przeciwzapalne, fizjoterapię, zabiegi fali uderzeniowej. W przypadku przedłużających się dolegliwości stosuje się leczenie operacyjne.

Ostroga piętowa górna - Powikłania

Leczenie zapalenia przyczepu Achillesa często jest długotrwałe, nierzadko do pełnego wyleczenia trzeba więcej niż 6 miesięcy.

FAQ: Ostroga piętowa górna

Czy mogę uprawiać sport mając ostrogę piętową?

Jeśli aktywność sportowa nie wywołuje dolegliwości bólowych, nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportu. Trzeba pamiętać, że ostroga, czyli zwapnienie, będzie stale widoczne w zdjęciu rentgenowskim, nawet kiedy objawy dawno już ustąpią.

Czy muszę nosić specjalne obuwie (wkładki) przy ostrodze piętowej?

Należy dobrać but nie uciskający bolesnego zrubienia. W razie nasilenia dolegliwości można zastosować na krótki czas podpiętki unoszące piętę.