Ostroga piętowa górna to potoczna nazwa zapalenia przyczepu ścięgna Achillesa do kości piętowej. Nazwa pochodzi od często stwierdzanych w zdjęciach rentgenowskich zwapnień - ostróg.

Ostroga piętowa górna - Przyczyny

Entezopatia przyczepu Achillesa jest chorobą przeciążeniową. Źródłem przeciążenia może być min.: duży kilometraż biegowy lub znaczne dystanse chodzenia, chodzenie po plaży, znaczne przykurcze mięśni łydek.

Ostroga piętowa górna - Objawy

Pojawia się ból, często zgrubienie na tylnej powierzchni pięty. Dolegliwości często są większe rano i przy pierwszych krokach po odpoczynku.

Ostroga piętowa górna - Diagnostyka

Ostrogę piętową rozpoznaje się najczęściej w zdjęciu rentgenowskim. Dokładnej oceny przyczepu ścięgna można dokonać w badaniu ultrasonograficznym lub rezonansie magnetycznym.

Ostroga piętowa górna - Leczenie

Objawy ostrogi piętowej ustępują powoli. Stosuje się między innymi leczenie przeciwzapalne, fizjoterapię, zabiegi fali uderzeniowej. W przypadku przedłużających się dolegliwości stosuje się leczenie operacyjne.

Ostroga piętowa górna - Powikłania

Leczenie zapalenia przyczepu Achillesa często jest długotrwałe, nierzadko do pełnego wyleczenia trzeba więcej niż 6 miesięcy.

FAQ: Ostroga piętowa górna

Czy mogę uprawiać sport mając ostrogę piętową?

  • Jeśli aktywność sportowa nie wywołuje dolegliwości bólowych, nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportu. Trzeba pamiętać, że ostroga, czyli zwapnienie, będzie stale widoczne w zdjęciu rentgenowskim, nawet kiedy objawy dawno już ustąpią.

Czy muszę nosić specjalne obuwie (wkładki) przy ostrodze piętowej?

  • Należy dobrać but nie uciskający bolesnego zrubienia. W razie nasilenia dolegliwości można zastosować na krótki czas podpiętki unoszące piętę.