Złamanie kości piętowej jest trudnym w leczeniu urazem tyłostopia. Najczęściej do złamania dochodzi w wyniku upadku z wysokości – z dachu lub z drabiny.

Złamanie kości piętowej - Przyczyny

Dochodzi do często wieloodłamowego złamania kości, z rozkawałkowaniem i wbiciem powierzchni stawowej.

Złamanie kości piętowej - Objawy

Od razu pojawia się ból, obrzęk, często krwiak. Stawanie na uszkodzonej kończynie jest niemożliwe. Niekiedy złamanie jest mylone ze skręceniem stawu skokowego i rozpoznawanie dopiero po czasie.

Złamanie kości piętowej - Diagnostyka

Wykonuje się zdjęcia rentgenowskie oraz diagnostykę prawie zawsze rozszerza się o badanie tomografii komputerowej.

Złamanie kości piętowej - Leczenie

Leczenie złamania kości piętowej nie odbywa się według jednego schematu. Przy wyborze sposobu leczenia lekarz bierze pod uwagę min. rodzaj złamania, stan skóry wokół pięty, palenie tytoniu (bardzo zwiększa ryzyko operacji).

Złamanie kości piętowej - Powikłania

Okolica kości piętowej jest podatna na problemy związane z gojeniem, zwłaszcza u palących. W wyniku złamania powierzchni stawowych, nawet przy idealnym leczeniu, może rozwinąć się zwyrodnienie.

FAQ: Złamanie kości piętowej

Czy po złamaniu kości piętowej będę mógł wrócić do pracy?

Większość chorych jest w stanie wrócić do pracy po złamaniu kości piętowej. Pełne wyzdrowienie i rehabilitacja mogą zająć do dwóch lat.

Co zrobić, jeśli po złamaniu kości piętowej utrzymuje się ból?

Utrzymujący się ból po złamaniu kości piętowej może świadczyć o rozwoju zwyrodnienia lub o konflikcie zdeformowanej pięty z tkankami wokół.