Zwyrodnienie stawu skokowego najczęściej rozwija się w wyniku urazów stawu. Dochodzi do stopniowego ograniczenia ruchomości stawu i nasilają się dolegliwości bólowe.

Zwyrodnienie stawu skokowego - Przyczyny

W zdecydowanej większości przypadków zwyrodnienie rozwija się w wyniku złamania kostek goleni. Niekiedy zwyrodnienie rozwija się po wielu skręceniach stawu.

Zwyrodnienie stawu skokowego - Rodzaje

Zwyrodnienie stawu skokowego określa się także jako: Zwyrodnienie staw skokowy, Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego, Artroza stawu skokowego, Staw skokowy ból, Staw skokowy górny, Staw skokowo-goleniowy.

Zwyrodnienie stawu skokowego - Objawy

Zwyrodnienie stawu skokowego objawia się dolegliwościami bólowymi, zwłaszcza w trakcie chodzenia. Dochodzi do ograniczenia ruchomości stawu, mogą być wyczuwalne chrzęszczenia.

Zwyrodnienie stawu skokowego - Diagnostyka

Podstawowym badaniem umożliwiającym rozpoznanie zwyrodnienia jest dobre jakościowe zdjęcie rentgenowskie. Niekiedy diagnostykę trzeba rozszerzyć o badanie tomografii komputerowej.

Zwyrodnienie stawu skokowego - Leczenie

W zależności od stopnia nasilenia zmian stosuje się leczenie zachowawcze, wstrzyknięcia dostawowe lub leczenie operacyjne. Leczenie operacyjne w zależności od zaawansowania i typu zmian może obejmować rekonstrukcję stawu, zabieg usztywnienia (artrodezy) lub zabieg wymiany stawu (endoprotezy).

Zwyrodnienie stawu skokowego - Powikłania

Nieleczone zwyrodnienie stopniowo postępuje powodując nasilanie dolegliwości bólowych. W części przypadków zwyrodnienie jest możliwe do odwrócenia na wczesnym etapie.

Zwyrodnienie stawu skokowego - Profilaktyka

Podstawowym sposobem zapobiegania rozwojowi zwyrodnienia stawu skokowego jest optymalne leczenie złamań stawu skokowego. Niekiedy przed rozwojem zwyrodnienia chroni wykonana w odpowiednim momencie rekonstrukcja stawu.

FAQ: Zwyrodnienie stawu skokowego

Czy mogę uprawiać sport, mając zwyrodnienie stawu skokowego?

Jeśli dolegliwości bólowe pozwalają, to tak. Należy wybierać sporty nie przeciążające stawu skokowego, np. pływanie.

Czy muszę nosić specjalne obuwie (wkładki) przy zwyrodnieniu stawu skokowego?

Niekiedy dolegliwości bólowe można zmniejszyć przy zastosowaniu ortez stawu skokowego.