Nerwiak Mortona to określenie ucisku na nerw biegnący do palców stopy, najczęściej III-IV.

Nerwiak Mortona - Przyczyny

Początkowo dochodzi podrażnienia a następnie zwłóknienia gałązki nerwowej biegnącej przez podeszwę stopy palców. Nerwiak częściej dotyka osoby z płaskostopiem poprzecznym i chodzące na obcasach.

Nerwiak Mortona - Objawy

Pojawia się ból w przedniej części stopy, często uczucie prądu. Ból rozchodzi się na III i IV a rzadziej na II i III palec. Ból zmniejsza się przy chodzeniu na boso lub w japonkach.

Nerwiak Mortona - Diagnostyka

W diagnostyce wykorzystuje się badanie ultrasonograficzne i obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, ale badania te nie mają stuprocentowej skuteczności. Kluczowy dla postawienia rozpoznania jest szczegółowy wywiad i ukierunkowane badanie kliniczne stopy.

Nerwiak Mortona - Leczenie

W leczeniu nieoperacyjnym stosuje się wkładki, leki przeciwzapalne miejscowo i we wstrzyknięciach. Przy nieustępujących dolegliwościach konieczne może być wycięcie nerwiaka.

Nerwiak Mortona - Powikłania

Podstawowym problemem leczenia nieoperacyjnego jest skłonność do nawrotów. Po leczeniu operacyjnym, które w zdecydowanej większości przypadków jest skuteczne, mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe lub dojść do nawrotu nerwiaka.

FAQ: Nerwiak Mortona

Czy mogę uprawiać sport mając Nerwiak Mortona?

  • Tak, można uprawiać prawie każdy sport. Problemy mogą pojawiać się przy dyscyplinach wymagających wąskich butów.

Czy muszę nosić specjalne obuwie (wkładki) przy Nerwiaku Mortona?

  • Zastosowanie wkładki podnoszącej łuki stopy może dać zmniejszenie dolegliwości z nerwiaka Mortona.