Niestabilność stawu skokowego jest najczęściej wynikiem powtarzanych skręceń stawu skokowego. Niestabilność powstaje w wyniku uszkodzenia więzadeł stabilizujących staw skokowy. Podstawowym skutkiem niestabilności są powtarzające się skręcenia stawu skokowego.
Niestabilność stawu skokowego - Przyczyny
Zdrowy staw skokowy jest stabilizowany przez elementy bierne – więzadła i elementy czynne – mięśnie. Przy skręceniu dochodzi o uszkodzenia więzadeł – to pozwala na większe przemieszczanie się kości stawu skokowego względem siebie.
Niestabilność stawu skokowego - Objawy
Podstawowym objawem niestabilności jest skłonność stawu do skręceń, w skrajnych przypadkach skręcenia mogą występować codziennie. Kolejnym objawem jest poczucie niepewności kończyny – poczucia zagrożenia skręceniem. U części osób niestabilność objawia się bólem i obrzękami wokół kostki bocznej po wysiłku.
Niestabilność stawu skokowego - Diagnostyka
Podstawą rozpoznania jest badanie kliniczne wykonane przez lekarza i objawy zgłaszane przez pacjenta. Zerwanie więzadeł można potwierdzić w badaniu ultrasonograficznym lub w rezonansie magnetycznym.
Niestabilność stawu skokowego - Leczenie
Leczenie rozpoczyna się od działań nieoperacyjnych – rehabilitacji. W przypadkach, kiedy leczenie rehabilitacyjne nie jest wystarczające stosuje się rekonstrukcję operacyjną dostosowaną do rodzaju uszkodzenia.
Niestabilność stawu skokowego - Powikłania
Powtarzające się skręcenia mogą prowadzić do uszkodzeń wtórnych: uszkodzeń ścięgien m. strzałkowych, wytwarzania osteofitów i uszkodzeń chrząstki stawu skokowego a w konsekwencji do zwyrodnienia stawu.
Niestabilność stawu skokowego - Profilaktyka
Konieczne jest staranne leczenie skręceń stawu skokowego, większość niestabilności rozwija się na bazie niedoleczonych skręceń.
FAQ: Niestabilność stawu skokowego
Czy można uprawiać sport mając niestabilność stawu skokowego?
- Tak, choć różne sporty stawiają stawowi skokowemu różne wymagania. Przy niestabilności relatywnie mało obciążająca będzie jazda na rowerze czy bieganie na nartach, natomiast niemożliwe może być granie w siatkówkę lub koszykówkę.
Czy w niestabilności stawu skokowego można stosować wkładki?
- Stabilność stawu skokowego można poprawić stosując ortezę lub taping. Stosowanie wkładek podpierających łuki stopy może natomiast nasilać niestabilność.