Deformacja koślawa palucha występuje częściej u kobiet. Problem ma charakter nie tylko estetyczny, ponieważ zdeformowany paluch wpływa na funkcję stopy oraz może powodować deformacje kolejnych palców.

Paluch koślawy (Haluks) - Przyczyny

Przyczyną koślawości palucha jest wewnętrzna niedomoga budowy stopy, powodująca niestabilność pierwszej kości śródstopia. Z tego powodu paluch koślawy często występuje w kolejnych pokoleniach rodziny.

Obejrzyj film o tym czy noszenie wysokich obcasów powoduje powstawianie haluksa. link

Obejrzyj film o tym jak powstaje paluch koślawy. link

Paluch koślawy (Haluks) - Objawy

Objawy palucha koślawego są łatwe do zauważenia. Dochodzi do deformacji I palca i wytworzenia modzela (zgrubienia) na przyśrodkowej krawędzi stopy. Często dolegliwości bólowe dotyczą poduszki pod małymi palcami.

Paluch koślawy (Haluks) - Diagnostyka

Podstawą diagnostyki jest prawidłowo technicznie wykonane zdjęcie rentgenowskie połączone z badaniem klinicznym.

Paluch koślawy (Haluks) - Leczenie

Wielu pacjentów z paluchem koślawym funkcjonuje bez dolegliwości i nie wymaga leczenia. W przypadku koślawości palucha z dolegliwościami podstawą leczenia jest leczenie operacyjne. W czasie zabiegu nastawia się przesunięte kości, odtwarzając kształt palucha. W dużej części przypadków można wykonać zabieg bez użycia implantów. Niekiedy stosuje się śruby i płytki ortopedyczne.

Paluch koślawy (Haluks) - Powikłania

Nieleczony paluch koślawy stopniowo postępuje. Również po leczeniu operacyjnym może dojść do dalszego deformowania stopy i wtedy mówimy o nawrocie.

FAQ: Paluch koślawy (Haluks)

Czy warto stosować ortezy/prostotrzymacze przy paluchu koślawym?

  • Nadzieja na wyprostowanie palucha koślawego przy pomocy zewnętrznych urządzeń nie ma pokrycia w faktach. Takie ortezy mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe w okresie nasilenia bólu.

Co zrobić, żeby paluch koślawy się nie powiększał?

  • Niestety, nieleczona koślawość palucha zazwyczaj ulega powolnemu powiększeniu i działania nieoperacyjne mogą ten proces jedynie spowalniać. Stosuje się wkładki i fizjoterapię ukierunkowaną na wzmocnienie mięśni koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania stopy i rozluźnia się mięśnie przykurczone. Należy unikać butów z wąskim noskiem.