Deformacja koślawa palucha występuje częściej u kobiet. Problem ma charakter nie tylko estetyczny, ponieważ zdeformowany paluch wpływa na funkcję stopy oraz może powodować deformacje kolejnych palców.
Paluch koślawy (Haluks) - Przyczyny
Przyczyną koślawości palucha jest wewnętrzna niedomoga budowy stopy, powodująca niestabilność pierwszej kości śródstopia. Z tego powodu paluch koślawy często występuje w kolejnych pokoleniach rodziny.
Obejrzyj film o tym czy noszenie wysokich obcasów powoduje powstawianie haluksa.
Obejrzyj film o tym jak powstaje paluch koślawy.
Paluch koślawy (Haluks) - Rodzaje
Paluch koślawy znany jest także jako: Haluks, haluksy (w przypadku, gdy problem występuje w prawej jak i lewej stopie), Haluxy, Halluxy, Hallux valgus. Pacjenci, którzy walczą z paluchem koślawym, często szukają pomocy w Google, wpisując: operacja haluksa, usuwanie halusków, usuwanie haluxów, problem haluksów, paluch koślawy operacja, paluch koślawy leczenie, jak wyprostować paluch koślawy, leczenie haluksów, operacja haluxów, operacja haluksów.
Paluch koślawy (Haluks) - Objawy
Objawy palucha koślawego są łatwe do zauważenia. Dochodzi do deformacji I palca i wytworzenia modzela (zgrubienia) na przyśrodkowej krawędzi stopy. Często dolegliwości bólowe dotyczą poduszki pod małymi palcami.
Paluch koślawy (Haluks) - Diagnostyka
Podstawą diagnostyki jest prawidłowo technicznie wykonane zdjęcie rentgenowskie połączone z badaniem klinicznym.
Paluch koślawy (Haluks) - Leczenie
Wielu pacjentów z paluchem koślawym funkcjonuje bez dolegliwości i nie wymaga leczenia. W przypadku koślawości palucha z dolegliwościami podstawą leczenia jest leczenie operacyjne. W czasie zabiegu nastawia się przesunięte kości, odtwarzając kształt palucha. W dużej części przypadków można wykonać zabieg bez użycia implantów. Niekiedy stosuje się śruby i płytki ortopedyczne.
Paluch koślawy (Haluks) - Powikłania
Nieleczony paluch koślawy stopniowo postępuje. Również po leczeniu operacyjnym może dojść do dalszego deformowania stopy i wtedy mówimy o nawrocie.
FAQ: Paluch koślawy (Haluks)
Czy warto stosować ortezy/prostotrzymacze przy paluchu koślawym?
Nadzieja na wyprostowanie palucha koślawego przy pomocy zewnętrznych urządzeń nie ma pokrycia w faktach. Takie ortezy mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe w okresie nasilenia bólu.
Co zrobić, żeby paluch koślawy się nie powiększał?
Niestety, nieleczona koślawość palucha zazwyczaj ulega powolnemu powiększeniu i działania nieoperacyjne mogą ten proces jedynie spowalniać. Stosuje się wkładki i fizjoterapię ukierunkowaną na wzmocnienie mięśni koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania stopy i rozluźnia się mięśnie przykurczone. Należy unikać butów z wąskim noskiem.
Jakie znieczulenie do operacji haluksa?
Najważniejsza informacja jest taka: leczenie operacyjne haluksa nie musi boleć. W trakcie operacji anestezjolog stosuje skuteczne znieczulenie – najczęściej stosuje się znieczulenie dolędźwiowe, ale stosuje się też inne metody. Wyboru rodzaju znieczulenia dokonuje anestezjolog w porozumieniu z pacjentem. Na koniec zabiegu stosuje się także znieczulenie miejscowe. Wcześnie po operacji włącza się leki dożylne i doustne. Połączenie różnych metod hamowania bólu daje bardzo dobry efekt.
Ból stopy po operacji haluksa
Pacjentki i pacjenci często obawiają się dolegliwości bólowych po operacji palucha koślawego. Oczywiście po operacji pojawiają się dolegliwości bólowe, ale na szczęście dysponujemy skutecznymi lekami przeciwbólowymi. W moim doświadczeniu - można przejść przez operację haluksa prawie bez dolegliwości bólowych - do tego potrzebne jest właściwe zaplanowanie i zastosowanie leczenia przeciwbólowego oraz – i to bardzo ważne – współpraca pacjenta! Bardzo ważne jest komunikowanie, że ból pooperacyjny się pojawia, to pozwala leczyć ból nim zdąży się nasilić. Przy odpowiednim prowadzeniu pooperacyjnym korekcja operacyjna haluksów nie jest bolesna.
Ból po operacji haluksa utrzymujący się kilka tygodni i czy kilka miesięcy po operacji powinien niepokoić. W tej sytuacji konieczna jest wizyta lekarska.
Jakie mogą być powikłania po operacji haluksa?
Po operacji palucha koślawego, jak po każdej operacji możliwe pojawienie się powikłań.
Powikłania w bezpośrednim okresie pooperacyjnym – występują w ciągu pierwszych dni, do dwóch tygodni od operacji haluksa:
- Zaburzenia gojenia rany
- Wyciek z rany
- Nadmierne krwawienie z rany
- Gorączka
- Infekcja w miejscu operowanym
- Wczesna destabilizacja wykonanej korekcji
Niekiedy problemy ujawniają się później:
- Niedokorygowanie deformacji – czyli utrzymująca się koślawość
- Przekorygowanie deformacji – wtedy pojawia się pooperacyjny paluch szpotawy (czyli skierowany do wewnątrz)
- Rozwój zwyrodnienia – uszkodzenia chrząstki stawu palucha
W przypadku problemów po operacji palucha koślawego ważne jest wczesne działanie. Należy skonsultować problem z ortopedą specjalizującym się leczeniu stopy i stawu skokowego.
Czy haluks może wrócić po operacji? Czy haluksy mogą odrosnąć po operacji?
Niestety tak. To ryzyko jest małe, kilkuprocentowe, ale zawsze istnieje. Doświadczeni chirurdzy wiedzą, że nawet prawidłowo wykonana operacja, z zastosowaniem właściwej metody operacyjnej i odpowiednich implantów, nie gwarantuje, że haluksy nie odrosną.
Co zrobić, żeby haluks nie odrósł? Potrzebujesz: doświadczonego chirurg specjalizującego się w chirurgii stopy, który dobierze metodę operacyjną odpowiednią dla twojej stopy i starannie przeprowadzi operację. W ten sposób jest największa szansa na trwałą korekcję bez kłopotów w przyszłości.
Czy można operować dwa haluksy naraz?
Tak można. Każda z opcji: dwie osobne operacje i jedna operacja na dwie nogi ma swoje zalety i wady. Ta decyzja powinna być podjęta indywidualnie w trakcie wizyty.
W mojej praktyce obserwuję, że część pacjentek preferuje operowanie jednej nogi a część obu stóp na raz.
Chodzenie po operacji haluksa – kiedy można stawać na stopie?
Przy zastosowaniu nowoczesnych metod leczenia haluksów obciążać stopę można od pierwszego dnia po operacji. Oczywiście z zastosowaniem odpowiedniego buta pooperacyjnego/
But po operacji haluksa – jak długo trzeba nosić?
But pooperacyjny to specjalny sandał. Zazwyczaj nosi się go do 6 tygodni po operacji, stając pełnym ciężarem na stopie.
Operacja haluksa – czy będzie gips?
Nie, od co najmniej dwudziestu lat stosuje się metody operacyjne nie wymagające unieruchomienia w gipsie.
Usuwanie śrub po operacji haluksa
Czy usuwać śruby po operacji haluksa? Jeśli śruby są prawidłowo osadzone w kości i nie „wystają” z niej to bardzo rzadko jest potrzeba usuwania śrub.
Czego nie wolno po operacji haluksa?
Istnieje mit, że przez pierwsze 6 tygodni od zabiegu nie można obciążać stopy – to nieprawda. Przy zastosowaniu nowoczesnych metod obciążanie jest możliwe od pierwszego dnia. Większość pacjentów po operacji chodzi bez używania kul.
Halluksy: czy naprawdę można się ich pozbyć bez operacji?
Niestety nie. Przyczyną powstawania palucha koślawego jest wewnętrzna budowa stopy powodująca niestabilność I kości śródstopia. Czyli koślawienie palucha jest skutkiem niestabilności I kości śródstopia.
Więcej na ten temat w tym filmie poniżej:
Źródłem deformacji w paluchu koślawym jest niestabilność I kości śródstopia. Z tego powodu metody działające przez „prostowanie” palca nie są na dłuższą metę skuteczne. Różnego rodzaju prostotrzymacze, taping, rozwórki – mogą przynieść doraźną ulgę, ale nie wpływają na źródło problemu.
Trwałe rozwiązanie problemu przynosi leczenie operacyjne. W ten sposób można skorygować nieprawidłowe ustawienie I kości śródstopia – czyli działa się na przyczynę koślawienia palucha.