Stopa plaska charakteryzuje się obniżeniem łuku podłużnego. Ocenia się, że płaskostopie dotyczy do 25% ludzi, ale u większości nie sprawia problemów.

Płaskostopie - Przyczyny

Przyczyną płaskostopia jest wewnętrzna budowa stopy, słabość więzadeł i mięśni podtrzymujących łuk stopy.

Płaskostopie - Objawy

Problemy ze stopą płaską objawiają się męczliwością i bólem stopy. Niekiedy, zwłaszcza po pięćdziesiątym roku życia, dochodzi do znacznego nasilenia deformacji aż do stanu uniemożliwiającego chodzenie.

Płaskostopie - Diagnostyka

Do rozpoznania płaskostopia zazwyczaj wystarczające jest staranne badanie kliniczne i dobrej jakości zdjęcia rentgenowskie.

Płaskostopie - Leczenie

W zdecydowanej większości przypadków stosuje się leczenie zachowawcze – rehabilitację i wkładki. W szczególnie nasilonych deformacjach konieczne jest leczenie operacyjne.

Płaskostopie - Powikłania

W części przypadków nieleczone płaskostopie powoduje postępującą deformację stopy, która często wymaga leczenia operacyjnego.

Płaskostopie - Profilaktyka

Stosuje się postępowanie rehabilitacyjne, min. stretching mięśnia trójgłowego łydki w przypadku jego przykurczu, wzmacnianie mięśni podtrzymujących łuk stopy.

FAQ: Płaskostopie

Czy mogę uprawiać sport, mając płaskostopie?

  • Tak, można uprawiać prawie każdy sport. Przy niektórych dyscyplinach, np. biegach długodystansowych, stopa płaska jest bardziej narażona na kontuzje.

Czy muszę nosić specjalne obuwie (wkładki) przy płaskostopiu?

  • Stosowanie wkładek jest jedną z podstawowych sposobów postępowania.