Stopa plaska charakteryzuje się obniżeniem łuku podłużnego. Ocenia się, że płaskostopie dotyczy do 25% ludzi, ale u większości nie sprawia problemów.

Płaskostopie - Przyczyny

Przyczyną płaskostopia jest wewnętrzna budowa stopy, słabość więzadeł i mięśni podtrzymujących łuk stopy.

Płaskostopie - Objawy

Problemy ze stopą płaską objawiają się męczliwością i bólem stopy. Niekiedy, zwłaszcza po pięćdziesiątym roku życia, dochodzi do znacznego nasilenia deformacji aż do stanu uniemożliwiającego chodzenie.

Płaskostopie - Diagnostyka

Do rozpoznania płaskostopia zazwyczaj wystarczające jest staranne badanie kliniczne i dobrej jakości zdjęcia rentgenowskie.

Płaskostopie - Leczenie

W zdecydowanej większości przypadków stosuje się leczenie zachowawcze – rehabilitację i wkładki. W szczególnie nasilonych deformacjach konieczne jest leczenie operacyjne.

Płaskostopie - Powikłania

W części przypadków nieleczone płaskostopie powoduje postępującą deformację stopy, która często wymaga leczenia operacyjnego.

Płaskostopie - Profilaktyka

Stosuje się postępowanie rehabilitacyjne, min. stretching mięśnia trójgłowego łydki w przypadku jego przykurczu, wzmacnianie mięśni podtrzymujących łuk stopy.

FAQ: Płaskostopie

Czy mogę uprawiać sport, mając płaskostopie?

Tak, można uprawiać prawie każdy sport. Przy niektórych dyscyplinach, np. biegach długodystansowych, stopa płaska jest bardziej narażona na kontuzje.

Czy muszę nosić specjalne obuwie (wkładki) przy płaskostopiu?

Stosowanie wkładek jest jedną z podstawowych sposobów postępowania.