Zapalenie ścięgna Achillesa - Objawy

Pierwszym objawem zgłaszanym przez pacjentów z zapaleniem ścięgna Achillesa jest ból poranny, poczucie sztywności w okolicy Achillesa. Przy większym nasileniu zmian ból pojawia się przy aktywności sportowej lub przy zwyczajnym chodzeniu.

Przewlekłe zapalenie ścięgna Achillesa

Problemy z zapaleniem (fachowo tendinopatią) mogą trwać kilka tygodni a nawet kilka miesięcy. Źródłem problemu jest przeciążenie, często związane z treningiem biegowym, ale nie zawsze.

Zgrubienie na ścięgnie Achillesa

W przebiegu zapalenia ścięgna Achillesa pojawia się bolesne zgrubienie powyżej pięty. To odpowiedź organizmu – proces gojenia powoduje poszerzenie się ścięgna. Pogrubienie, niebolesne, może utrzymywać się jeszcze po latach od wygojenia zapalenia.

Ból ścięgna Achillesa przy chodzeniu

Ból ścięgna Achillesa przy chodzeniu powinien być oceniony przez lekarza. Ocenia się kończynę klinicznie i w ultrasonografii (USG). Ważne mogą być także informacje dotyczące ogólnego stanu medycznego, stosowanych leków, przebytych urazów.

Jak leczę zapalenie ścięgna Achillesa?

W pierwszym kroku konieczne jest postawienie pełnego rozpoznania. Pomimo podobnego obrazu klinicznego – zazwyczaj jest to ból okolicy Achillesa przy chodzeniu z pogrubieniem– w diagnostyce różnicowej bierze się pod uwagę klika-kilkanaście patologii. Dopiero postawienie pełnego rozpoznania pozwala na zaplanowanie leczenia. Nie każde zapalenie w okolicy Achillesa leczy się tak samo!

W gabinecie dysponuję aparatem USG, co pozwala na szybką ocenę zmiany.

Dla zaplanowania leczenia ważne są także informacje nt. stosowanych leków i towarzyszących chorób, stanu ogólnego organizmu.

W leczeniu, w przypadku najczęściej występującej tendinopatii nieprzyczepowej – stosuje się dedykowane ostrzyknięcia, specyficznie dla tej patologii dobraną fizjoterapię, niekiedy zabiegi fali uderzeniowej. Ważne jednak, aby podkreślić, że te same objawy – pogrubienie i dolegliwości bólowe – mogą być obrazem różnych patologii i wymagają postawienia dokładnego rozpoznania.